Kevesebb a baleset a játszótéri eszközök ellenőrzésével

A játszótéri eszközök ellenőrzése szavatolja, hogy a gyerekek felhőtlenül játszhassanak minden alkalommal.

A játszótér hatása a gyerekek fejlődésére

A játszóterek a legnépszerűbb helyek egyike, ahová minden kisgyerek rendszeresen jár a szüleivel. A játszóterezés minden család életében egy fix pont egészen addig, ameddig a kicsikből nagyok nem lesznek. Itt órákat is el lehet tölteni, anélkül, hogy a gyerek unatkozna, hiszen egy halomban várja a csúszda, mászóka, hinta és libikóka, nem beszélve az újdonságokról. A szülőknek ilyenkor alkalmuk van kicsit megpihenni, diskurálni a többi anyukával és apukával.

A játszótér persze nem kizárólag a szórakozásról szól, ennél sokkal több van a játékokban. A kicsiket egyrészt állandó mozgásban tartja a rohangálás, mászás, kapaszkodás, másrészt észrevétlenül ügyesebbek is lesznek játék közben.

Összefoglalóan elmondható, hogy a zöld területen elrendezett játékok használata közben javul az egyensúlyérzékük, a mozgáskoordinációjuk, de a kreativitásuk is. A másodlagos hatások közé sorolható a szociális készségek javulása. A gyerekek nyitottak és szívesen barátkoznak, egy játszótéren pedig erre kiváló alkalom nyílik a kortársaik között.

A hinta ritmusos, ringató hatással megnyugtatja a kicsiket, oldja a feszültséget bennük. A mászókázás és a népszerű, színes játszóvárak felfedezése fejleszti a gyerekek koncentrációs képességét. Rá vannak kényszerítve ugyanis, hogy összpontosítsák a figyelmüket arra, hogy hová lépnek, mibe kapaszkodnak, hogyan jutnak el a bejárattól a kijáratig. A csúszda a térérzékelésre van hatással, amit a fentről lefelé csúszással ismernek meg a picik. Ezzel együtt a gyerekek önbizalma nő, elkezdenek fokozatosan önállósodni, felfedezik a világot maguk körül.

Hat hónapos kortól már meg lehet ismertetni a babákat a játszótér varázslatos, izgalmakkal teli világával.

Játszótéri eszközök felülvizsgálata

Milyen balesetek leselkednek a gyerekekre a játszótéren?

A vidámságnak gyorsan vége szakad, amikor a gyerkőc szája lefelé görbül és elkámpicsorodva rohan a szüleihez. Jobb esetben csak egy kis ijedtség az oka, de előfordulhat, hogy valamilyen baleset érte.

A piciknek még nincs akkora veszélyérzete és imádnak rohangálni, de megesik, hogy az esés, ütés vagy horzsolás nem az ő hibájukból történik. A balesetveszélyes játszóterek használata súlyos következményekkel is járhat.

A statisztikák szerint egy játszótéren a balesetek legnagyobb része, pontosabban nyolcvan százaléka az esések miatt történik meg. A pici gyerekek az esések több, mint felében súlyos sérüléseket szenvednek, eltörik a csontjuk, agyrázkódást kapnak vagy nyílt vágást szereznek. Az esést a nem megfelelően karbantartott játszótér burkolat is súlyosbíthatja.

A hiányos, hanyagul karbantartott, elavult, öreg játszótereken megnő a sérülés kockázata, a picik pedig a sürgősségin kötnek ki.

Játszótéri eszközök tanusítása

A balesetek megelőzésének lépései

Minden üzemeltető, fenntartó felelőssége, hogy biztosítsa a játszótéri eszközök ellenőrzéséhez és a játszótéri eszközök felülvizsgálatához a lehetőséget. A feladatra kijelölt szakemberek az előírásokat követve vizsgálják meg és minősítik az egyes játékokat. Amennyiben a létesítmény megfelel a követelményeknek és biztonságosnak minősítik, nincs akadálya a további játéknak. Ha az üzemeltető elmulasztja az ellenőrzést, gondatlansággal is megvádolhatják és pénzbírság megfizetésére is ítélhetik.

Forduljon hozzánk, ha elérkezett az ideje az ellenőrzésnek és mi a rendelkezésére bocsátjuk tapasztalt kollégánkat! A szolgáltatásainkról és egyéb részletekről tájékoztatjuk az érdeklődőket telefonon vagy üzenetben.

Call Now Button

Elérhetõségek
Telefon:+36 20 428 23 13
E-mail:szamei@szamei.hu